ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Головна » ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ   

                                                                                                                           

                                                               Окрасою кожного села з давніх давен була школа – скарбниця мудрості, любові і доброти. Історія загальноосвітньої школи  починається з 1929 року.  У XVІ ст. коли українські землі були під владою Польщі, землі села Гришовець належали панам Руссановським, які на пагорбі збудували свій маєток.

Хороші фото трапилися у старому польському часописі. Чому б і не розповісти про персонажа?

   Один з меценатів будівництва костьолу св. Йосипа Обручника у Витаві, який спочатку був Витавським, пізніше Витаво-Гніванським і нарешті просто Гніванським. Поміщик села Гришівці Артур Олександр-Рафаїл Руссановський.

   Артур Руссановський народився у 1855 році у Гришівцях в родині Каєтана Руссановського та Люцилли з Орловських. Розумний, підприємливий, за прикладом дітей багатьох землевласників-поляків з Поділля, здобував за кордоном сільськогосподарську освіту.

   У 1882 році у Варшаві бере шлюб з вісімнадцятирічною Марією Анною Цехановецькою. Подружжя оселяється у Гришівцях, народжується донька Анна. Енергійний Артур Руссановський стає біля витоків організації у Вінниці Подільського сільськогосподарського товариства та одним з найактивніших його учасників. Керує відділом садівництва. Неодноразово нагороджувався медалями на сільськогосподарських виставках. Був одним з відомих меценатів Поділля. Зокрема він зробив великий внесок і в будівництво костьолу св. Йосипа у Гнівані, надавши 30 000 штук цегли.

   Вів у Гришівцях та іншому своєму селі Будьках, зразкове господарство, деяких показників якого так і не зміг пізніше досягти значно більше механізований колгосп «Більшовик».

   Пробіжимося поверхнево по господарству пана Артура в Гришівцях (станом на 1901 рік):

-         Сорти польових рослин вирощуються такі: озима пшениця – єгипетьська, банатка, maria hilf і ньою-джерсі; озиме жито – шампанське; овес – канадський; горох – вікторія; картопля – дабер, рейхс-канцлер; кормовий буряк – мамут; морква – червона конюшина та тимофіївка. Господарство продавало сортове насіння озимої пшениці нью-ждерсі та червоної конюшини.

   Прийнята десятипільна сівозміна. Тридцять коней, племінні жеребці-англійські та два першерона; тридцять чотири пари волів; молочне стадо – 50 корів покращеної місцевої породи з значним домішком симментальської та вістельмаршської порід. Для племінного розведення – чотири чистокровних корови симментальської породи. Свині – породи лінкольн, продаж племінних поросят.

   Винокурний завод, перероблв близько семи тон картоплі за добу.

   У 1901 році написав книгу, де поділився своїм досвідом господарювання. Активно впроваджував технічні новинки сільгосптехніки та селекційну роботу, мав дослідне поле для сортових рослин.

   Маєток Руссановських зобразив на своїй картині видатний художник Наполеон Орда. Власник Рижавки Антоній Урбанський, описуючи маєток у Гришівцях розповідав про великий зимовий сад. Теплиці з великими трояндами, затишні алеї у старому саду, картини, вишукані меблі, бібліотеку. Будинок, нажаль, як і господарство був розорений та зруйнований. Зберігся лише двоповерховий будинок для прислуги, де досі знаходиться школа.

   Артур Руссановський не побачив загибелі свого маєтку. 28 квітня 1916 року, після тривалої хвороби, він помер та був похований у родинній крипті костьолу св. Антонія у Красному. Дружина з донькою емігрували до Польщі.

   У 1954 році костьол у Красному був остаточно повністю зруйнований.

Артур Руссановський з дружиною Анною-Марією Цехановецькою та донькою Анною біля свого будинку в Гришівцях 1912 рік.

 

Артур Руссановський на сільськогосподарській виставці у Вінниці. Фото з архіву Генріха Грохольського

 

Двір Артура Руссановського в Гришівцях

 

Картина маєтку Руссановських в Гришівцях.

 Художник Наполеон Орда 

 Поряд з палацом височів двоповерховий будинок для прислуги. Саме цей будинок після революції 1918 року залишився непошкодженим і починаючи з 1929 року по даний час – це школа. Першим директором школи був Горденко М.Ф.

 

 В грізні роки Великої Вітчизняної війни, коли село було під окупацією румунів, школа не працювала. І лише після звільнення району від окупантів, 1 квітня 1944 року було поновлено реєстрацію школи у Тиврові. Це був надзвичайно важкий час, який вимагав від педагогів справжнього подвижництва та міцності духу. Потрібно було вміння працювати з переростками, підтримати сиріт. Із найскрутніших ситуацій знаходили вихід самотужки, на місці. Наповнюваність класів була 35 - 40 учнів. Йшли роки, директор змінював директора. Цю посаду у свій час займали Гудима, Загорський, Дідух, Касянчук, Кучерук А.Д., Янишин В.А., Дудун Н.І.

 

                                     

Не одне покоління виростили і дала крила в життя рідна школа. У кожного склалася своя дорога, свої злети і падіння, досягнення і вдачі, своя доля. Одні навчали, інші вчилися. А дехто спочатку навчався сам, а згодом навчав наступне покоління. У різні роки школу закінчили, а потім прийшли працювати і працюють на сьогоднішній день такі учителі школи: Будз Н.П., Дорожанська Г.П., Шеремета Н.А., Корнійчук П.М, Вареник М.О

 

 Школа міцно стає на ноги. Самі доглядали свої землі, а їх на обслуговувані школи було більше 1,5 га. Запрацювала їдальня, всіма продуктами забезпечував колгосп, у свою чергу школярі надавали йому посильну допомогу у польових роботах.

У кінці 60- х на початку 70-х у країні погіршилась демографічна ситуація. Зменшилась народжуваність, крім того люди масово почали покидати сільську місцевість, віддаючи перевагу праці на промислових підприємствах. Дана ситуація призвела до значного зменшення кількості учнів у сільській місцевості.

 У 1944 році, коли навчальний заклад розпочав свою діяльність після звільнення Тиврівського району від німецько-фашистських загарбників мала назву Гришовецька семирічна школа Тивріського району Вінницької області.

В період 1974 року неодноразово змінювалася назва навчального закладу, а саме:

1944-1973 роки Гришовецька семирічна школа

1974-1989 роки Гришовецька восьмирічна школа

1989-1993 роки Гришовецька неповна середня школа

1993-2001 роки Гришовецька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

2002-2007 роки Гришовецька середня загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

У 2008 році Гришовецька середня загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Тиврівського району перейменована на  загальноосвітню школу І-ІІ ступенів с. Гришівці Тиврівського району.

За період 2008-2021 роки змін у назві та місцезнаходженні навчального закладу не відбувалося.

Тут навчаються діти із  двох населених пунктів: с.Гришівці, с.Кобелецьке. Юридична адреса школи: Вінницька область, Тиврівський  район,
с. Гришівці вул. Леніна, 3.

Засновником навчального закладу була Гришовецька сільська рада Тиврівського району Вінницької області.

Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року №160 «Про перші вибори депутатів сільських , селищних, міських рад територіальних громад і відвідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року», додатку 1 до неї та Розпорядження Кабінету Міністрів України від12 червня 2020 року №707-р «Про визначення  адміністративних  центрів та затвердження території територіальних громад Вінницької області» 25 жовтня 2020 року на території Гришовецької сільської ради  та Тиврівської  селищної рад відбулися вибори, в результаті яких Гришовецька сільська рада увійшла до складу Тиврівської територіальної громади.

 

 У своїй діяльності ЗОШ І-ІІ ступенів с.Гришівці керувалась Конституцією України, Законом України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 року  №778, іншими нормативно-правовими актами, власним Статутом.

Впродовж 25 років очолював шкільний колектив Губерницька Ніна Сергіївна, яка теж навчався у цій школі. Вона  заслужила любов і повагу, величезний авторитет в учнів та односельчан. Її наступницею стала колишня учениця школи, Решетнік Галина Петрівна, яка 11 років очолювала педколектив школи. Саме за часів її керівництва  школа стала однією з кращих у районі.

 З 2012 року очолює школу Сніжана Яківна.

 Весь педагогічний колектив гордиться своїми учнями та випускниками, прагне створити атмосферу доброти, взаєморозуміння, затишку і співпраці. 

Символіка школи

Відповідно до рішення 18 сесії 8 скликання №1523 від 23.12.2021 р. Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів с. Гришівці Тиврівський район Вінницької області перейменована в Заклад загальної середьної освіти І-ІІ ступенів с. Гришівці Тиврівської селищної ради. 

Відповідно до рішення 33 позачергової сесії Тиврівської селищної ради 8 скликання 2938 від 09.06.2023р. Заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів с. Гришівці Тиврівської селищної ради перейменована на Гришовецьку гімназію Тиврівської селищної ради.